برای خرید ۱ عینک به چه نکاتی توجه کنیم؟-هوران

برای خرید ۱ عینک به چه نکاتی توجه کنیم؟

همه ما تا حدودی می‌دانیم که استفاده از عینک آفتابی می‌تواند در حفاظت از چشمانمان در برابر نور خورشید تأثیرگذار باشد.

در این میان اما شاید استفاده از عینک آفتابی برای برخی دیگر از افراد صرفاً جنبه ظاهری داشته و برای بهتر و جذاب‌تر شدن استایل آن‌ها به کار می‌رود. اما شاید تا به حال به ضرورت استفاده از عینک آفتابی و نحوه انتخاب آن دقت نکرده باشیم.

شاید ندانیم که صرف نظر از شکل و ظاهر عینک، یک عینک آفتابی خوب و مناسب باید چه ویژگی‌های دیگری نیز داشته باشد.

به همین دلیل هم در این مطلب با شما هستیم تا به موضوع راهنمای خرید عینک آفتابی بپردازیم و شما را با صفر تا صد استفاده از این محصول آشنا کنیم.

عینک خرید عینک


مزایای خرید و استفاده از عینک آفتابی

به طور کلی استفاده از عینک آفتابی صرف نظر از اینکه می‌تواند ظاهر جذاب‌تری را به شما ببخشد مزایای بسیار دیگری نیز به دنبال خواهد داشت. در ادامه شما را مزایای استفاده از عینک آفتابی آشنا می‌کنیم:


پیشگیری از خشکی چشم

یکی از مزایای استفاده از عینک آفتابی در این است که می‌تواند از خشکی چشم شما پیشگیری کند. معمولاً افراد با قرارگیری در معرض گردوغبار، آب‌وهوای خشک و همین‌طور وزش باد با خشکی پوست و چشم مواجه می‌شوند. به همین دلیل نیز استفاده از عینک آفتابی می‌تواند در این میان مؤثر واقع شده و از چشمان شما در برابر گردوغبار و خشکی هوا مراقبت نماید.


رانندگی ایمن‌تر

یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت استفاده از عینک آفتابی این است که رانندگی ایمن‌تری را برای شما به دنبال خواهد داشت. در بسیاری از شرایط پیش می‌آید که نور شدید آفتاب در زمان رانندگی چشم شما آزرده کرده و رانندگی را برایتان سخت‌تر می‌کند. در نتیجه این موضوع باعث کاهش دید شما در زمان رانندگی شده و خطر تصادف را نیز افزایش می‌دهد. در این میان استفاده از عینک آفتابی می‌تواند احتمال بروز چنین خطراتی را به حداقل برساند.


پیشگیری از آفتاب‌سوختگی چشم

در بسیاری از شرایط همچون انجام ورزش‌هایی مثل اسکی و یا قرارگیری طولانی‌مدت در معرض نور خورشید احتمال سوختن چشم و اطراف آن وجود خواهد داشت. این موضوع می‌تواند در درازمدت خطرات بسیاری را نیز برای فرد به دنبال داشته باشد. در چنین شرایطی نیز استفاده از عینک آفتابی می‌تواند از چشمان شما محافظت کرده و از آفتاب‌سوختگی و برف‌کوری آن پیشگیری نماید.

برای خرید 1 عینک به چه نکاتی توجه کنیم؟


جلوگیری از بروز آب‌مروارید

یکی دیگر از مزایای استفاده از عینک آفتابی مناسب جلوگیری از آب‌مروارید چشم است. باید بگوییم که آب‌مروارید د واقع عارضه‌ای چشمی است که با کدورت عدسی چشم رخ می‌دهد و غالباً دلیل آن نیز قرارگیری درازمدت در معرض نور خورشید است.

به تعویض انداختن پیری پوست

تابش مستقیم نور خورشید در اطراف چشم می‌تواند در درازمدت موجب افتادگی و پیری پوست شود. از آنجایی که پوست اطراف چشم از سایر قسمت‌ها نازک‌تر و حساس‌تر است می‌تواند تأثیر به مراتب بیشتری از نور خورشید بگیرد. به همین دلیل نیز استفاده از عینک آفتابی می‌تواند از بروز چنین مشکلاتی نیز جلوگیری کند.

بشتر ببینید
با 10 تکنیک‌ چربی سوزی و عضله سازی آشنا شوید

انتخاب مدل عینک آفتابی

وقتی صحبت از خرید عینک آفتابی می‌شود بسیاری از افراد با چنین دغدغه‌ای روبه‌رو می‌شوند که چگونه می‌توانند عینک مناسبی را برای صورت خود انتخاب کنند. قطعاً اولین مسئله‌ای که باید در زمان خرید عینک آفتابی در نظر بگیرید توجه به مدل و شکل صورت خود و همین‌طور تناسب آن با مدل عینک موردنظر است. در ادامه شما را با انواع فریم‌های عینک متناسب با فرم صورت آشنا خواهیم کرد.

عینک مناسب صورت‌های گرد: اگر فرم کلی صورت شما گرد است باید به دنبال عینک آفتابی‌هایی بروید که تیزتر و زاویه‌دارتر هستند. این مدل‌ها باعث می‌شوند که استخوان‌های گونه‌تان نمایان‌تر شده و شکل کلی صورتتان به متناسب‌تر شود.

عینک مناسب صورت‌های قلبی: این مدل از صورت‌ها معمولاً چانه‌های ظریف و باریکی دارند و گونه‌ها نیز به سمت بالا برجستگی پیدا می‌کنند. نکته‌ای که در رابطه با صورت‌های قلبی وجود دارد آن است که به دلیل کوچک بودن چانه‌ها می‌توان به راحتی برای آن‌ها عینک مناسبی را انتخاب نمود. با این حال توصیه می‌کنیم به سراغ عینک‌هایی بروید که گردی کمتری دارند. علاوه بر این عینک‌های گربه‌ای نیز می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای این فرم از صورت‌ها به حساب آیند.


راهنمای خرید عینک آفتابی

برای خرید 1 عینک به چه نکاتی توجه کنیم؟


عینک مناسب صورت‌های مربعی: معمولاً افرادی که دارای این مدل از صورت هستند چالش بسیاری برای انتخاب عینک آفتابی مناسب خود خواهند داشت. به طور کلی توصیه ما این است که اگر فریم صورت شما مربعی است به دنبال عینک‌هایی با فریم منحنی بروید، چراکه می‌توانند چهره شما را ظریف‌تر نشان دهند. سعی کنید تا جای ممکن از خرید عینک‌های زاویه‌دار اجتناب کنید، چون این نوع از عینک‌ها می‌توانند در پهن‌تر نشان دادن صورتتان تأثیر بسیاری داشته باشند.

عینک مناسب صورت‌های بیضی: در این مدل از صورت‌ها معمولاً بلندای صورت نسبت به عرض آن بیشتر است. برای خرید عینک برای صورت‌های بیضی بهتر است که به سراغ عینک‌هایی بزرگ بروید که انحنای زیادی دارند.

عینک مناسب صورت‌های کوچک: اگر صورت کوچکی دارید و نمی‌دانید که چه مدل عینک آفتابی را انتخاب کنید توصیه ما این است که به سراغ عینک‌های آفتابی بروید که قاب ندارند و یا شیشه‌هایشان مدور هستند.

عینک مناسب صورت‌هایی با پیشانی بلند: در انتخاب عینک برای چنین مدل از صورت‌هایی باید به دنبال گزینه‌هایی بود تا مقداری از بلندی پیشانی را تحت تأثیر قرار دهد. به همین دلیل نیز پیشنهاد می‌کنیم که به سراغ عینک‌های بزرگی بروید که توجه شما را بیشتر به سمت خود معطوف می‌کنند.

بشتر ببینید
8 راهکار برای اینکه همیشه خوش استایل باشید

انواع جنس فریم عینک آفتابی

طبیعتاً یکی از مهم‌ترین مسائلی که در انتخاب و خرید عینک آفتابی تأثیرگذار است جنس فریم عینک آفتابی است. امروزه متریال‌هایی که برای ساخت عینک آفتابی مورداستفاده قرار می‌گیرند از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند، با این حال می‌توانیم رایج‌ترین آن‌ها را در این دسته‌بندی جای دهیم:

فریم عینک پلاستیکی: این نوع از فریم عینک آفتابی انعطاف‌پذیری بالایی دارد و می‌توان آن را در رنگ‌های بسیار متنوعی مشاهده کرد. با این حال احتمال شکستگی فریم‌های پلاستیکی بسیار زیاد است. باید بگوییم که مهم‌ترین ویژگی فریم عینک پلاستیکی شکل‌پذیری و تغییر آن با توجه به وضعیت عدسی عینک است.

فریم عینک سلولز استات و زیلونایت: این نوع از فریم عینک قیمت نسبتاً پایینی دارند و می‌توانند در طراحی زیبای عینک آفتابی نیز تأثیر بسیاری داشته باشند. فریم عینک سلولز استات و زیلونایت آلرژی‌زا نیست و به دلیل وزن سبکی که دارد گزینه ایده‌آلی برای بسیاری از افراد خواهد بود. البته باید بگوییم که استحکام کم و عدم انعطاف‌پذیری این جنس از فریم‌ها نیز از معایب بزرگ آن‌ها به شمار می‌روند.

فریم عینک فلزی: این نوع از عینک‌های آفتابی تنوع بسیار زیادی دارند و خودشان نیز به دسته‌بندی‌های فریم آلومینیومی، فلکسون، فولاد ضد زنگ، بریلیومی، تیتانیومی، مونل و… تقسیم‌بندی می‌شوند.


فریم‌های آلومینیومی وزن سبکی دارند و در برابر خوردگی نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. فریم‌های فلکسون نیز دارای انعطاف‌پذیری خوبی هستند و هیچ‌گونه آلرژی و حساسیتی را نیز برای شما ایجاد نخواهند کرد.

فریم‌هایی از جنس فولاد ضد زنگ مقاوم‌ترین و محکم‌ترین قاب عینک آفتابی به شمار می‌آیند و در برابر آلرژی نیز مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند. در رابطه با فریم‌های بریلیومی نیز می‌توان گفت که ضد آلرژی هستند و در برابر خوردگی و لکه‌دار شدن نیز از مقاومت خوبی برخوردارند.

فریم‌هایی از جنس تیتانیوم نیز وزن بسیار سبکی دارند و می‌توانند در طرح‌های خاص و منحصربه‌فردی طراحی شوند. باید این را نیز اضافه کنیم که رنگ‌بندی این نوع از عینک آفتابی‌ها بسیار متنوع هستند.

در رابطه با فریم‌های عینک آفتابی مونل نیز می‌توانیم بگوییم که این نوع از عینک‌ها معمولی‌ترین و ساده‌ترین نوع عینک‌های آفتابی را شامل می‌شوند که ویژگی بارزشان نیز انعطاف‌پذیری بالای آن‌هاست.

معمولاً این نوع از فریم‌های عینک آفتابی طرفداران بسیاری دارند و می‌توانند هم به صورت زنانه و هم مردانه و برای سنین مختلفی مناسب باشند.


فریم عینک چوبی: این نوع از فریم عینک آفتابی امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده و مناسب افرادی است که به دنبال استایل و انتخاب‌هایی منحصربه‌فرد هستند.

معمولاً فریم عینک چوبی استحکام بالایی ندارد و به صورت دست‌ساز نیز ساخته می‌شوند.

به همین دلیل نیز در زمان استفاده از آن‌ها باید به شدت مراقب باشید تا آسیبی متوجه قاب عینک چوبی شما نشود. این را نیز بگوییم که معمولاً هزینه این نوع از قاب عینک‌ها نسبتاً بالاست.

بشتر ببینید
چگونه علائم افسردگی در مردان را کشف کنیم؟

شما می‌توانید با توجه به اولویت‌هایی که برای خرید عینک آفتابی خود و همین‌طور بودجه‌ای که در نظر دارید دست به انتخاب یکی از این انواع عینک آفتابی بزنید. طبیعی است که نوع استفاده شما از عینک آفتابی و میزان دقتتان در مراقبت از آن مسئله‌ای است که می‌تواند در انتخاب جنس فریم عینک تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.


نکات خرید عینک آفتابی

برای آنکه بتوانید عینک آفتابی مناسبی را برای خود خریداری کنید باید مسائل و نکات خرید این محصول را نیز در نظر داشته باشید. یکی از اولین مسائلی که در خرید عینک آفتابی باید به آن توجه کنید رنگ شیشه عینک آفتابی است. به طور کلی باید بگوییم که رنگ شیشه عینک آفتابی ربطی با کارایی آن ندارد. اما شما می‌توانید با رنگ‌های متفاوتی از عینک آفتابی روبه‌رو شوید:


خاکستری: برای داشتن جلوه طبیعی در قوی‌ترین حالت تابش نور خورشید.
قهوه‌ای: برای ایجاد تضاد بیشتر و در عین حال کمتر بودن اثر خیره‌کنندگی رنگ
زرد: برای بالا بودن تضاد رنگ‌ها در نور کم
سبز: برای حفاظت چشم در برابر تابش‌های پرقدرت در هر شرایطی
آبی، قرمز، صورتی و بنفش: صرفاً کاربرد زیبایی
علاوه بر این باید بگوییم که در هنگام خرید عینک توجه کنید که عینک موردنظرتان نباید بر روی بینی‌تان فشاری وارد کند، چراکه بعد از برداشتن عینک می‌توانید شاهد باقی ماندن اثر آن بر روی بینی خود باشید. این موضوع می‌تواند در درازمدت باعث ایجاد اثرات همیشگی نیز بشود.


توصیه می‌کنیم که همیشه و حتماً پیش از خرید عینک آفتابی، چندین مدل را در نظر داشته باشید و هر کدام از آن‌ها را بر روی صورت خود امتحان کنید. یادتان باشد که هیچ‌گاه بدون پرو عینک آفتابی دست به خرید این محصول نزنید. شما باید عینک آفتابی موردنظر خود را امتحان کنید تا نحوه قرارگیری آن بر روی صورت و بینی و همین‌طور میزان سنگینی و راحتی آن را بررسی نمایید.

بهتر است که برای خرید عینک آفتابی خود به سراغ مدل‌هایی باکیفیت عینک آفتابی بروید، حتی اگر مجبور باشید کمی هزینه بیشتری را صرف خرید این محصول کنید. با این کار خیالتان راحت خواهد بود که عمر عینک آفتابی‌تان زیاد است و به این زودی‌ها خراب نخواهد شد. چراکه با خراب شدن قاب عینک آفتابی، شیشه عینکتان نیز دیگر به دردتان نخواهد خورد!


منبع: برترینها

در انتها امیدواریم که از مطلب «خرید عینک آفتابی» خوشتان آمده باشد و نکات خوبی را از آن آموخته باشید. برای مشاهده‌ی سایر مطالب می‌توانید به سامانه جامع سلامت و بهداشت هوران مراجعه کنید.


۱ , شهریور ۱۳۹۹
یکدوسهچهارپنج
Loading...
در حال حاضر شما در وب سایت عضو نیستید