آیا قرص یا آمپول باعث رشد قد می‌شود؟ حتی ۲۰ سانت؟ | هورآن

آیا قرص یا آمپول باعث رشد قد می‌شود؟

مدیر گروه فیزیولوژی ورزشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با بیان اینکه مصرف قرص یا تزریق آمپول نمی‌تواند ظرفیت ژنتیکی قد را افزایش دهد، نسبت به عوارض چنین اقداماتی هشدار داد. در ادامه این مقاله از بخش سلامت و زیبایی همراه ما باشید.

هادی روحانی در گفت و گویی در مورد اینکه آیا با مصرف مواد دارویی به صورت قرص و یا تزریق از طریق آمپول می توان رشد طولی افراد و به ویژه کودکان و نوجوانان را منظور فعالیت در برخی رشته های ورزشی، افزایش دهد؟ اظهار کرد: رشد طولی در دوران کودکی از یک سن خاص آغاز و در یک سن مشخص دیگر پایان می یابد و تا زمانی که به اوج سرعت رشد نرسد نمی‌توانیم بگوییم که یک فرد از رشد طولی خود بازمانده است.

خودارزشی


داروی رشد قد

وی ادامه داد: یک سری داروها در حوزه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند تا اگر کودکی از نمودار رشد خود عقب افتاده است به رشد طبیعی برسد اما به هیج وجه خانواده ها نباید نگران این مسئله باشند که کودک آن ها در سن خاصی از کودکان هم سن و سال خود کوتاه تر است.

مدیر گروه فیزیولوژی ورزشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با بیان اینکه در دوران بزرگسالی صفحات رشد بسته می شود و رشد عرضی جایگزین رشد طولی می شود، گفت: هر فرد از یک ظرفیت ژنتیکی برخوردار است و تغییر طول و وزن در دامنه مشخصی برای وی صورت می گیرد و هیچ کس نمی تواند از ان ظرفیت فراتر برود.

آیا قرص یا آمپول باعث رشد قد می‌شود؟


روحانی ادامه داد: اگر کودک یا نوجوانی قصد داشته باشد که از قرص یا آمپول برای رشد قدی خود استفاده کند باید به او اعلام کرد که این اقدام صرفا ممکن است طولش را زودتر از موعد به ظرفیت نهایی ژنتیکی قدی اش برساند؛ این بدین معناست که اگر فردی ظرفیت ژنتیکی قدی اش در ۱۸ سالگی تکمیل می شود با مصرف قرص یا تزریق آمپول ممکن است در ۱۶ سالگی به این رشد طولی برسد و امکان ندارد که از ظرفیت ژنتیکی خود حتی با استفاده از عوامل بیرونی عبور کند.

بشتر ببینید
10 فایده و خطر موز

وی با هشدار نسبت به اینکه وارد کردن هورمون رشد از بیرون به بدن مضراتی به همراه دارد، تصریح کرد: این اقدام ممکن است منجر به نقص در سیستم بدنی افراد شده و هورمون رشد بدن را دچار اختلال کند.

آیا قرص یا آمپول باعث رشد قد می‌شود؟


منبع: ایسنا

در انتها امیدواریم که از مطلب «آیا قرص و آمپول باعث رشد قد می‌شود؟» خوشتان آمده باشد و نکات خوبی را از آن آموخته باشید. برای مشاهده‌ی سایر مطالب می‌توانید به سامانه جامع سلامت و بهداشت هوران مراجعه کنید.


۴ , شهریور ۱۳۹۹
یکدوسهچهارپنج
Loading...
در حال حاضر شما در وب سایت عضو نیستید