۸ پاک کننده طبیعی برای شفاف سازی پوست صورت و بدن-هوران

۸ پاک کننده طبیعی برای شفاف سازی پوست صورت و بدن

نیاز به بازسازی پوست

پس از یک روز کاری طولانی، زمانی که به خانه بر می‌گردید، باید پوستتان را از آلودگی‌ها و آرایش قبلی پاک کنید تا به آن اجازه نفس کشیدن بدهید. پاکسازی پوست یک روتین مهم در حفظ سلامت پوست شماست. اگر از آن غافل شوید، پس از مدتی باید شاهد جوش‌ها و آکنه های زیادی باشید!

پاک کننده

افراد زیادی به بهانه شیمیایی بودن مواد و صابون های پاک کننده، از پاکسازی پوستشان طفره می‌روند. در این مقاله، می‌خواهیم شما را با مواد پاک کننده طبیعی آشنا کنیم تا دیگر بهانه ای نداشته باشید. فقط کافی است به آشپزخانه بروید و در عرض چند دقیقه یک ماده شستشوی صورت طبیعی برای خودتان درست کنید.

پاک کننده‌ های پوست طبیعی، علاوه بر اینکه برای پوستتان خطری ندارند، باعث نرمی و شفافیت آن می‌شوند. بیایید به سراغ این دستورالعمل‌ها برویم…


پاک کننده های طبیعی برای پاکسازی پوست

حال به سراغ معرفی چند پاک کننده‌ی خوب برای پوست می‌رویم:


آرد نخودچی و زردچوبه

از گذشته های دور تا الان، افراد زیادی از آرد نخودچی برای بستن منافذ باز پوست استفاده می‌کردند. از طرف دیگر، خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی پودر زردچوبه می‌تواند به روشن شدن لکه های تیره پوست کمک کند، آکنه را از بین ببرد و پوست شما را تمیز و شادابی کند.

برای ساخت این پاک کننده، به مواد زیر نیاز دارید:

 • ۲ قاشق غذاخوری پودر نخودچی؛
 • ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه؛
 • مقداری شیر.

مواد بالا را با هم مخلوط کرده تا خمیر نرمی بدست بیاید. حالا می‌توانید آن را به صورت و گردنتان بمالید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه روی پوستتان بماند. پس از گذشت این مدت، پوستتان را کاملا با آب ولرم بشویید.

می توانید حداقل ۲ بار در هفته از این مواد استفاده کنید.


شیر

شیر یک پاک کننده بسیار عالی برای پوست شماست. ترکیبات درون شیر، آلودگی‌ها و جرم‌ها را به راحتی پاک می‌کند و باعث نرم تر شدن پوستتان می‌شود.

برای درست کردن این پاک کننده طبیعی پوست، به مواد زیر نیاز دارید:

بشتر ببینید
5 نکته برای رژیم بیماران فشار خون

مقداری نمک؛

 • چند قاشق شیر.

شیر را درون ظرفی ریخته و مقداری نمک به آن اضافه کنید. حال می‌توانید با تکه ای پنبه، این محلول را به پوست صورت و گردن بزنید.

پاک کننده

برای اثر بخشی بیشتر، بهتر است حداقل هفته ای ۱ الی ۲ بار، پوستتان را با این ماده بشویید.


خیار و کشک

کشک می‌تواند التهابات پوستی را تسکین ‌دهد. همچنین، ترکیبات فعال زیستی موجود در خیار، به از بین بردن جوش‌ها و لکه های پوستی کمک می‌کند و باعث می‌شود پوست شما مرطوب و جوان شود.

مواد لازم برای تهیه این ماده پاک کننده طبیعی عبارتند از:

 • ۱ عدد خیار تازه؛
 • ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری کشک.

خیار را رنده کنید و کشک را به آن اضافه کرده تا خمیر یکدستی بدست بیاید. سپس این خمیر را به پوست صورت و گردنتان بمالید و بگذارید ۱۰ دقیقه روی پوست بماند.

پس از گذشت این مدت، می‌توانید صورتتان را با آب سرد بشویید.

برای شادابی و طراوت پوستتان، هفته ای ۱ الی ۲ بار صورتتان را با این مواد پاکسازی کنید.


عسل

عسل دارای خواص نرم کنندگی، مرطوب کنندگی و تسکین دهندگی پوست است. این ماده طبیعی، نه تنها چین و چروک های پوست را از بین می‌برد، بلکه با متعادل کردن PH پوست، باعث جوان و براق تر شدن آن می‌شود. برای درست کردن پاک کننده طبیعی پوست با عسل، به مواد زیر نیاز دارید:

 • مقدار کمی شیر تازه؛
 • ۲ الی ۳ قاشق چایخوری عسل.

شیر و عسل را با هم مخلوط کنید تا یک خمیر غلیظ بدست بیاید. این ترکیب را به پوست صورت و گردنتان بمالید و به مدت ۳۰ ثانیه پوستتان را به آرامی با آن ماساژ دهید. پس از آن، بگذارید کمی بر روی پوستتان بماند. زمانی که احساس کردید پوستتان کمی کشیده شده، می‌توانید آن با آب ولرم بشویید و به آرامی خشک کنید.

برای تاثیر گذاری بیشتر، می‌توانید این پاک کننده  طبیعی را ۲ الی ۳ بار در هفته استفاده کنید.

بشتر ببینید
5 نکته مهم زیباسازی با نخ بینی

بلغور جو دوسر

جو دوسر حاوی آنتی اکسیدانی به نام کلوئید است. این آنتی اکسیدان، دارای خواص ضد التهابی است و به از بین بردن خشکی پوست کمک می‌کند.

برای درست کردن پاک کننده طبیعی پوست با بلغور جو دو سر، دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

 • ۱ قاشق غذاخوری دوغ؛
 • ۱ قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر؛
 • مقداری عسل.

تمام مواد بالا را با هم مخلوط کنید تا خمیر یکدستی بدست بیاید. سپس این خمیر را به صورت و گردن خود بمالید و با حرکات دورانی به آرامی ماساژ دهید. پس از مدتی که بر روی پوستتان ماند، می‌توانید صورتتان را به آرامی با آب ولرم بشویید.

اگر می‌خواهید پوست شفافی داشته باشید، بهتر است هفته ای ۱ بار صورتتان را با این پاک کننده طبیعی بشویید.


روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی مقادیر زیادی اسید لوریک است که نقش مهمی در مرطوب کردن پوست دارد. با استفاده از روغن نارگیل، خشکی پوست را به راحتی از بین برده و پوست شفافی خواهید داشت.

برای درست کردن پاک کننده طبیعی پوست صورت با روغن نارگیل، به مواد زیر نیاز دارید:

 • ۱ قاشق چایخوری روغن نارگیل طبیعی؛
 • ۱ قاشق چای خوری عسل؛
 • ۱ قاشق چایخوری ماست.

همه مواد را را با هم مخلوط کنید تا کاملا صاف و یکدست شود. سپس این ترکیب را به پوست صورت و گردنتان بمالید و بگذارید ۱۵ دقیقه روی پوست بماند. پس از این مدت، می‌توانید پوستتان را با آب ولرم بشویید.

برای اثر بخشی بیشتر، می‌توانید این پاک کننده طبیعی را ۲ الی ۳ بار در هفته استفاده کنید.


ماست

ماست حاوی اسید لاکتیک است. این ماده پوست شما را مرطوب کرده و به تسکین خشکی و تیرگی آن کمک می‌کند.

برای درست کردن این پاک کننده طبیعی پوست، به مواد زیر نیاز دارید:

 • ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری ماست؛
 • ۱ قاشق غذاخوری عسل؛
 • ۱ قاشق چایخوری آب لیمو.

تمام مواد را در یک کاسه ریخته و به خوبی با هم مخلوط کنید. سپس این ترکیب را به پوستتان بمالید و بگذارید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی پوستتان بماند. پس ازین مدت می‌توانید صورتتان را با آب ولرم بشویید.

بشتر ببینید
6 نکته تغذیه در بیماران خاص و بستری در بیمارستان

برای داشتن پوستی شفاف و نرم، می‌توانید این کار را هفته ای یک بار انجام دهید.

8 پاک کننده طبیعی برای شفاف سازی پوست صورت و بدن


لیمو

لیمو حاوی مقادیر زیادی اسید اسکوربیک است. ترکیبات درون این میوه، می‌تواند به از بین بردن رنگدانه‌ها و لکه های پوست کمک کند. با استفاده از لیمو، پوستتان شفاف تر و سالم تر خواهد بود.

برای آماده کردن پاک کننده طبیعی با لیمو، از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 • ۱ عدد لیمو رسیده؛
 • پد پنبه ای.

آب لیمو را به خوبی بگیرید و با پد پنبه ای، آن را به پوستتان بمالید. حال اجازه دهید ۱۰ دقیقه بر روی پوستتان بماند و سپس آن را کاملا با آب بشویید.

برای داشتن پوستی سالم و شفاف، این کار را ۱ الی ۲ بار در هفته انجام دهید.

نکته مهم: قبل از امتحان کردن این روش، مطمئن شوید که آب لیمو باعث تحریک پوستتان نمی شود. همچنین، بدون استفاده از ضد آفتاب بیرون نروید، زیرا آب لیمو باعث حساسیت پوست نسبت به نور آفتاب می‌شود.


نتیجه گیری

برای داشتن پوستی شفاف و زیبا، باید هر چند وقت یکبار آن را پاک سازی کنید و آلودگی‌ها و جرم های روی آن را از بین ببرید.

اگر نمی خواهید با شامپوها و مواد شیمیایی مختلف صورتتان را پاک سازی کنید، می‌توانید در خانه با مواد بسیار ساده ای برای خودتان پاک کننده طبیعی پوست بسازید. پاک کننده های طبیعی که در بالا معرفی کردیم، پوست شما را عمیقا تمیز کرده و آن را سالم و لطیف می‌کنند.

امیدواریم با خواندن این مقاله، با روش های پاک سازی پوست بیشتر آشنا شده باشید…


منبع:

https://www.stylecraze.com/articles/best-ways-to-cleanse-your-skin-naturally/


در انتها امیدواریم که از مطلب «۸ پاک کننده طبیعی برای شفاف سازی پوست صورت و بدن» خوشتان آمده باشد و نکات خوبی را از آن آموخته باشید. برای مشاهده‌ی سایر مطالب می‌توانید به سامانه جامع سلامت و بهداشت هوران مراجعه کنید.


۱۷ , مهر ۱۳۹۹
یکدوسهچهارپنج
Loading...
در حال حاضر شما در وب سایت عضو نیستید