۷ اثر تغذیه ناسالم بر سلامتی-هوران

۷ اثر تغذیه ناسالم بر سلامتی

یک تغذیه سالم می‌تواند با تأمین مواد مورد نیاز بدن شما به اندازه کافی نقل شد تاثیر بسیار زیادی در حفظ و ارتقاء سلامتی جسمی و روانی شما داشته باشد. همانگونه که قبلاً نیز گفته شد یک تغذیه مناسب می‌تواند نقش و تاثیر بسیار زیادی در کاهش استرس و تنش‌ها داشته باشد و موجب موفقیت هرچه بیشتر فرد شود.

در مقابل تغذیه سالم، تغذیه ناسالم می‌تواند تأثیرات مخرب بسیار زیادی بر روی بدن فرد داشته باشد و سلامت جسمی و روانی او را به خطر اندازد و او را از مسیر موفقیت دور کند.


تغذیه ناسالم چه تاثیراتی بر روی بدن فرد دارد؟

تغذیه ناسالم تاثیرات بسیار زیادی بر روی بدن فرد دارد که ما در این مقاله شما را ما چند مورد از این معایب آشنا می‌کنیم. در مرحله اول باید شما را با تغذیه ناسالم آشنا کنیم. به هر گونه ماده غذایی که مرحله پخت را به خوبی پشت سر نگذاشته و یا با سرعت پخته شده و مواد مغذی را به حد کافی ندارد تغذیه ناسالم گفته می شود.

به‌عنوان مثال فست فودها به دلیل این‌که بسیار سریع پخته می‌شوند می‌توانند یکی از مهم ترین تغذیه‌های ناسالم محسوب شوند. فست فودها بسیاری از مواد مغذی را به حد کافی ندارند و نیازهای بدن را رفع نمی‌کنند.


چاقی و اضافه وزن

معمولاً غذاهایی که به طور سریع پخته می شوند موجب چاقی و اضافه وزن شدید می شوند. میزان چربی و کلسترول در این مواد غذایی بسیار بالا بوده و می‌تواند موجب به وجود آمدن بسیاری از بیماری‌ها شود. اگر فرد بیش از حد نیاز کالری مصرف کند این کالری در بدن او موجب چاقی و اضافه‌وزن می‌شود.

بشتر ببینید
چگونه رژیم سالمی داشته باشیم ؟ 12 نکته اساسی

غذاهای آماده و فست فود به دلیل داشتن کالری بالا و همچنین چربی بسیار زیاد موجب بالا رفتن وزن و چاقی می‌شود. یکی دیگر از دلایلی که موجب چاقی افراد در اثر استفاده از غذای نامناسب می شود این است که این غذاها معمولاً به صورت سریع آماده می‌شوند و فرد مقدار زیادی از آن‌ها را مصرف کرده و چاق می شود.

تغذیه


عدم تامین مواد مورد نیاز بدن و لاغری شدید

یکی دیگر از معایب تغذیه‌ نامناسب این است که مواد مورد نیاز بدن به طور کافی تامین نمی‌شود و فرد دچار لاغری شدید و یا بیماری‌های مربوطه می شود. در بسیاری از موارد دیده شده است که افراد در رژیم غذایی خود برخی از مواد مورد نیاز را حذف می‌کنند.

همین موجب عدم تامین مواد مورد نیاز بدنشان می شود و تاثیرات بسیار مخربی دارد. این‌گونه افراد معمولاً به دلیل عدم تامین مواد مورد نیاز بدن به بیماری‌هایی مانند کم خونی دچار می شوند. بنابراین لازم است که تمامی افراد برنامه غذایی خود را به گونه‌ای بچینند که تمام مواد مورد نیاز بدنشان در برنامه غذایی‌شان موجود باشد. سلامتی به رژیم صحیح وابستگی شدیدی دارد.


بیماری‌های قلبی

رسوب چربی در رگ‌های قلب که معمولاً در اثر مصرف غذاهای نامناسب ایجاد می‌شود موجب ابتلای فرد به بیماری‌های قلبی می‌شود بنابراین می‌توانیم بگوییم که تغذیه سالم نقش و تاثیر بسیار زیادی بر سلامت قلب دارد و تغذیه نامناسب می‌تواند ایجادکننده بیماری‌های قلبی باشد. در افرادی که به بیماری‌های قلبی دچار می باشند تغذیه غذایی خالی است روغن و چربی اختصاص می‌یابند.

سلامتی

آن‌ها باید از خوردن هرگونه غذاهای پرچرب خودداری کنند زیرا خوردن هرگونه غذای پرچرب می‌تواند در تشدید بیماری آن‌ها مؤثر باشد. به این نکته توجه کنید که حتی افرادی که از بیماری‌های قلبی رنج نمی‌برند نیز ممکن است در اثر مصرف بسیار زیاد غذای چرب دچار بیماری قلبی شوند بنابراین بر تمامی افراد واجب است که از خوردن غذاهای چرب پرهیز کنند.

بشتر ببینید
درباره عفونت مفصلی آرتریت بیشتر بدانید

افزایش فشار خون

یک تغذیه نامناسب می تواند با افزایش فشار خون موجب بروز بیماری فشار خون و افزایش فشارخون شود . فشارخون یکی از بیماری‌هایی محسوب می‌شود که در صورت عدم درمان می‌توانند تأثیرات بسیار زیادی بر عدم سلامت فرق داشته باشد و سلامت او را به خطر اندازد. یکی از نکاتی که در رابطه با این‌که خود باید به آن توجه کنید این است که تغذیه متعادل داشته باشید و مصرف سدیم و نمک را کاهش دهید زیرا این ماده غذایی می‌تواند تأثیرات بسیار زیادی بر روی عدم سلامتی شما داشته و سلامتی شما را به خطر اندازد بنابراین نباید از آن غافل شوید.


استرس و تنش

همانگونه که قبلاً نیز اشاره شده است تغذیه نامناسب می‌تواند نقش و تاثیر بسیار زیادی در بروز استرس و تنش داشته باشد. استرس و تنش در صورت رفع نشدن ممکن است موجب بسیاری از بیماری‌ها و به خطر افتادن سلامتی شوند بنابراین شما باید با اصلاح برنامه غذایی خود نسبت به رفع استرس و تنش اقدام نمایید.
برای رفع استرس و تنش صبحانه را جدی گرفته و غذاهای فست فود را از برنامه غذایی خود حذف نمایید. شاید برایتان جالب باشد بدانید که خوردن نمک اضافه می تواند موجب افزایش استرس و تنش شود بنابراین لازم است که نسبت به کنترل مصرف آن اقدام نمایید.


ریزش مو

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تغذیه نامناسب می تواند نقش و تاثیر بسیار زیادی در افزایش ریزش مو و به هم ریختن سلامتی داشته باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل ریزش مو کم‌خونی می‌باشد به این نکته توجه فرمایید که عدم داشتن تغذیه مناسب می‌تواند موجب کم‌خونی شود و کم‌خونی تاثیر بسیار زیادی در افزایش ریزش مو دارد بنابراین برای جلوگیری از ریزش مو باید به تغذیه خود توجه کرده و یک برنامه غذایی مناسب را برای خود انتخاب کنید.

بشتر ببینید
1 راه تضمینی برای کاهش وزن با چای سبز

 


سایر بیماری ها و عدم شادی

همانگونه که یک تغذیه سالم و سلامتی مناسب می‌توانند نقش و تاثیر بسیار زیادی در شادی و سلامت فرد داشته باشد یک تغذیه نامناسب می‌تواند نقش و تاثیر بسیار زیادی در ابتلای فرد به بیماری ها داشته باشد. مصرف غذای نامناسب در بلندمدت می‌تواند تأثیرات بسیار زیادی بر عدم سلامتی فرد داشته باشد و حتی منجر به مرگ شود.

سلامتی


نتیجه گیری

لازم است که تمامی افراد نسبت به تغذیه سالم و سلامتی خود توجه کافی داشته باشند و در صورت بروز هر گونه چاقی و یا لاغری با مراجعه به پزشک متخصص تغذیه مشکلات خود را رفع کرده و از یک برنامه غذایی متناسب و مفید برخوردار شود. توجه داشته باشید که یک تغذیه سالم می‌تواند نقش و تاثیر بسیار زیادی در شادی و افزایش اعتمادبه‌نفس فرد داشته باشد بنابراین لازم است که همه ما برای برخورداری از یک تغذیه سالم تلاش کنیم.


در انتها امیدواریم که از مطلب «نقش و ۷ اثر تغذیه ناسالم بر سلامتی» خوشتان آمده باشد و نکات خوبی را از آن آموخته باشید. برای مشاهده‌ی سایر مطالب می‌توانید به سامانه جامع سلامت و بهداشت هوران مراجعه کنید.


۲۶ , مهر ۱۳۹۹
یکدوسهچهارپنج
Loading...
در حال حاضر شما در وب سایت عضو نیستید