۶ نوع از مواد غذایی برای کاهش اضطراب-هوران

۶ نوع از مواد غذایی برای کاهش اضطراب

بنابر اعلام موسسه ملی سلامت روان در آمریکا حدود یک‌سوم از مردم این کشور در دوره‌ای از زندگی دچار اضطراب طولانی‌مدت می‌شوند.


با اين مواد غذايي مغزتان ديرتر پير مي‌شود

در حالی که درمان این اختلال روانی بیشتر بر مصرف دارو و روان‌درمانی تمرکز دارد، نتایج تحقیقات حاکی از آن است که مواد غذایی نیز می‌توانند نقش موثری در کاهش اضطراب داشته باشند. به همین دلیل است که اغلب التهاب به عنوان عامل ریشه‌ای یا فاکتور نهفته موثر در بروز اضطراب شناخته می‌شود.

جوان


التهاب مزمن، موجب تغییراتی در ارتباطات مغزی و عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌شود که بر حافظه، واکنش‌های احساسی و خلق و خو تاثیر می‌گذارند.

به گزارش سایت masslive، مصرف مواد غذایی که میزان التهاب را کاهش داده و مواد مغذی مناسب برای مغز را تامین می‌کنند می‌تواند علائم اضطراب را بهبود دهد. بر همین اساس کارشناسان علوم پزشکی افزودن این خوراکی‌ها را به رژیم غذایی توصیه می‌کنند:


بادام

سطح پایینی از منیزیم با افزایش احتمال بروز اضطراب و افسردگی همراه است. تحقیقات نشان می‌دهد افزایش مصرف منیزیم می‌تواند اضطراب را از بین ببرد. بادام منبع اصلی این ماده مغذی به حساب می‌آید. بادام هندی، بادام زمینی و گیاهانی با برگ‌های سبز همچون اسفناج از دیگر منابع حاوی منیزیم هستند.


تخم مرغ

تخم مرغ منبع ماده مغذی کولین است که خاصیت ضد التهابی دارد. کولین ترکیب سازنده “استیل کولین” است که انتقال‌دهنده عصبی کلیدی به حساب می‌آید و در بهبود خلق و خو و حافظه نقش دارد. سطح پایینی از ترکیب کولین با افزایش میزان اضطراب همراه است.

بشتر ببینید
تغذیه و افزایش عمر

وزن


ماهی سالمون

مصرف میزان کافی از اسیدهای چرب امگا ۳ شامل DHA و EPA با کاهش احتمال بروز اضطراب و تسکین علائم این اختلال روانی همراه است. این اسیدهای چرب، التهاب عصبی در مغز را کاهش داده و ارتباطات عصبی را بهبود می‌دهند. این دو اسید چرب تنها در ماهی‌های حاوی چربی بالا موجود است.

خوراکی‌های سرشار از پروبیوتیک: سلامت روده بر احتمال پیشرفت التهاب تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل می‌تواند بر خطر بروز مشکلات روان از قبیل اضطراب تاثیر داشته باشد. تقویت سد میکروبی روده با دریافت باکتری‌های خوب به پیشگیری از نفوذ ترکیب‌های التهاب‌زا به بدن کمک کرده و ممکن است اضطراب را نیز کاهش دهد.


بلوبری

مصرف مواد غذایی حاوی میزان بالایی از آنتی‌اکسیدان‌ها حائز اهمیت است و بلوبری‌ها مملو از ترکیب‌های پلی‌فنولیک هستند که همچون آنتی‌اکسیدان‌ها عمل کرده و سلول‌های مغز را در برابر رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کنند. همچنین این ترکیب‌ها التهاب عصب‌ها را کاهش داده و عملکرد مناسب مغز را به‌ویژه در شرایط استرس‌زا بهبود می‌دهند.


اسفناج

بررسی‌هایی که انجام گرفته نشان می‌دهد گیاهان برگی همچون اسفناج سرشار از مواد مغذی به ویژه ترکیب‌هایی است که برای سلامت روان مفید است و به همین دلیل این نوع از خوراکی‌ها می‌توانند گزینه اصلی برای کمک به پیشگیری از اختلال‌هایی از جمله اضطراب و افسردگی با تسکین علائم آنها باشد. اسفناج و دیگر گیاهان برگی، مواد معدنی مورد نیاز همچون اسیدفولیک و منیزیم را تامین کرده و حاوی ویتامین C و بتاکاروتن است که التهاب را کاهش می‌دهند.

خشکی پوست


پروتئین‌های حیوانی بدون چربی

کمبود ویتامین‌هایی از قبیل B۶ و B۱۲ می‌تواند به بروز مشکلات روانی از قبیل اضطراب کمک کند چرا که وجود این ویتامین‌ها برای تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی از قبیل سروتونین و دوپامین ضروری است. پروتئین‌های حیوانی بدون چربی منبع خوبی از این دو ویتامین به حساب می‌آیند. هرچند تهیه پروتئین حیوانی بدون چربی چندان راحت نیست اما گوشت گاو و مرغ از منابع مطلوب این نوع ویتامین‌ها هستند.

بشتر ببینید
راهکار‌های مفید برای کاهش وزن و چربی سوزی با نوشیدن 5 چای مختلف

در انتها امیدواریم که از مطلب «۲۵ روش برای داشتن زندگی شادتر» خوشتان آمده باشد و نکات خوبی را از آن آموخته باشید. برای مشاهده‌ی سایر مطالب می‌توانید به سامانه جامع سلامت و بهداشت هوران مراجعه کنید.


۳ , شهریور ۱۳۹۹
یکدوسهچهارپنج
Loading...
در حال حاضر شما در وب سایت عضو نیستید