۱۶ نکته درباره‌ی تغذیه بانوان-هوران

۱۶ نکته درباره‌ی تغذیه بانوان

تغذیه نقش و تاثیر بسیار زیادی در سلامت روحی و روانی فرد دارند و فرد برای دستیابی به سلامت جسمی و روحی نیازمند برخورداری از تغذیه سالم و مناسب می باشد. همان گونه که تغذیه سالم و مناسب میتواند نقش و تاثیر بسیار زیادی در سلامتی فرد داشته باشد تغذیه نامناسب نیز می‌تواند موجب ابتلای فرد به بسیاری از بیماری‌ها شود.

در این مقاله سعی داریم شما را با تغذیه بانوان آشنا کنیم. بانوان به دلیل تجربه یک دوره قاعدگی در هر ماه نیازمند برخورداری از تغذیه سالم و مناسب می باشند تا علاوه بر کاهش دردها و عوارض قاعدگی نقش و تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از کم‌خونی فرد داشته باشد.

متخصصان تغذیه و کارشناسان ر شیمی‌درمانی توصیه‌های بسیار زیاد و مفیدی را برای تغذیه بانوان در هنگام قاعدگی دارند و همین موضوع موجب شده‌است که بسیاری از بانوان بتوانند با عمل به این توصیه‌ها بتوانند از عوارض قاعدگی جلوگیری کنند.


کم خونی

کم‌خونی یکی از جدی‌ترین عوارضی است که هر بانو می‌تواند پس از قاعدگی آن را تجربه کند بنابراین لازم است که بانوان در هنگام قاعدگی و در طول ماه از غذاها و خوراکی‌های خون‌ساز استفاده کنند تا بتوانند به‌راحتی از ابتلای خود به کم خونی جلوگیری کنند.
حال این سوال مطرح می‌شود که برای جلوگیری از کم‌خونی ناشی از قاعدگی چه مواد غذایی می‌تواند موثر واقع شود؟تغذیه بانوان


حبوبات

حبوبات نقش و تاثیر بسیار زیادی در سلامتی جسمانی و تامین آهن خون و همچنین جلوگیری از کم خونی دارد بنابراین توصیه می‌شود که بانوان در هنگام قاعدگی و یا در طول ماه با استفاده از حبوبات و موادی که دارای آهن بوده و خون‌ساز هستند از ابتلای خود به کم‌خونی جلوگیری کنند.


سبزیجات

سبزیجات نقش و تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از ابتلا به کم‌خونی و همچنین جلوگیری از بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های مرتبط با روده دارد.

بشتر ببینید
با زنجبیل موهایتان بلندتر از همیشه خواهد شد، 1 راه حل اساسی

بنابراین متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که بانوان در دوران قاعدگی و یا پیش از قاعدگی حتماً از سبزیجات مصرف کرده و از مصرف آن غافل نشوند زیرا ما مصرف سبزیجات می‌توانند از ابتلای خود به کم خونی و یا بیماری‌هایی مانند بیماری‌های روده‌ای جلوگیری کنند.


استرس و اضطراب

در بسیاری از موارد دیده شده است که بانوان در دوران قاعدگی از استرس و اضطراب زیادی برخوردار می باشند بنابراین آن‌ها باید با مصرف تغذیه مناسب و خودداری از مصرف غذاهای تنش‌زا نقش گسترده‌ای در کنترل استرس خود در این زمان داشته باشند.


آب

متخصصان تغذیه بسیار سفارش می‌کنند که بانوان در زمان قاعدگی از آب استفاده نمایند زیرا مصرف آب می تواند نقش و تاثیر بسیار زیادی در کنترل استرس و اضطراب داشته باشد و همچنین نیازهای بدن را تامین نماید.

خودداری از مصرف غذاهای تنش‌زا

بسیاری از غذاهای آماده و فست فود نقش و تاثیر بسیار زیادی در افزایش استرس فرد دارند بنابراین لازم است که برای کنترل استرس خود از مصرف هرگونه غذای فست فود خودداری نمایید.

متخصصان تغذیه و کارشناسان رژیم درمانی بسیار توصیه می‌کنند که بانوان در زمان قاعدگی از مصرف هرگونه فست‌فود و غذاهای تنش‌زا جداً خودداری نمایند.


تنش عصبی

بسیار دیده شده است که بانوان در دوران قاعدگی دچار تنش عصبی می شوند و کمی بدخلق می شوند بنابراین در این زمان باید با مصرف مواد غذائی سالم و درست نقل شد تاثیر بسیار زیادی در آرامش اعصاب خود داشته باشند. تغذیه بانوان باید جدی تر گرفته شود.

حال این سوال مطرح می‌شود که برای جلوگیری از تنش عصبی در دوران قاعدگی بانوان باید از چه مواد غذایی استفاده کنند؟ تغذیه بانوان در این دوره چگونه خواهد شد؟


دمنوش‌ها

استفاده از دمنوش‌ها می‌تواند بسیار مؤثر باشد و دمنوش‌ها می‌توانند به‌عنوان عاملی برای آرامش اعصاب و روان استفاده شود بنابراین به بانوان توصیه می‌شود که در دوران قاعدگی از مصرف دمنوش‌ها غافل نشوند و با مصرف دمنوش‌ها بتوانند در آرام‌سازی خود نقش و تاثیر بسیار زیادی داشته باشند. دمنوش ها باید جایگاهی ثابت در تغذیه بانوان داشته اشند تا تاثیر مثبتشان را در تغذیه بانوان به حداکثر برسانند.

بشتر ببینید
3 نکته برای آرایش لبها

تغذیه بانوان


بابونه

مصرف بابونه می تواند نقش و تاثیر بسیار زیادی در جلوگیری از اختلالات عصبی داشته باشد و در آرام سازی فرد موثر واقع شود بنابراین توصیه میشود که بانوان در دوران قاعدگی مصرف بابونه را جدی گرفته و از آن غافل نشوند. بهتر است برای نتیجه ی بهتر در تغذیه بانوان وجود داشته باشد.


درد های حاصل از قاعدگی

برخی  بانوان در دوران قاعدگی نظاره گر دردهایی چون درد کمر و درد دل می باشد که فرد میتواند با مصرف و به کارگیری برنامه غذایی مناسب از این درد ها جلوگیری کرده و نقش و تاثیر بسیار زیادی در کاهش این درد ها داشته باشد. برنامه تغذیه بانوان در اغلب اوقات به طور کلی فراموش می‌شود.

تغذیه بانوان


غذاهای گرم

در این دوره غذاهای گرم که دارای طبع گرمی میباشند میتواند بسیار موثر بوده و در کاهش درد ناشی از قاعدگی فرد موثر واقع شود. تغذیه بانوان در ان دوره باید مورد بررسی دقیق‌تری قرار بگیرد.


خودداری از خوردن غذاهای سرد

غذاهایی که دارای طبع سردی می باشد می تواند در افزایش درد آن‌ها موثر واقع شود بنابراین توصیه می‌شود که از مصرف هرگونه غذای سرد در این دوران است مهم‌تر خودداری شود و با مصرف غذاهای گرم در کاهش درد خود موثر باشند.


نه به ترشی

همچنین متخصصان توصیه می‌کنند که در زمان قاعدگی از مواد غذایی ترش استفاده نکنند زیرا ترشی ها می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش درد دوران قاعدگی داشته باشند.


ورزش و تغذیه بانوان

همچنین به این نکته توجه فرمایید که در کنار تغذیه مناسب ورزش نیز می‌تواند بسیار مؤثر باشد و با ورزش کردن در دوران قاعدگی می‌توانید درد حاصل از قاعدگی را تا حدود زیادی کاهش دهید. همچنین به این نکته توجه فرمایید که از خوردن غذاهایی که موجب خون‌ریزی زیاد شما می‌شود جداً خودداری نمایید.

بشتر ببینید
تاثیر تغذیه در ورزشکاران

عدم مصرف غذاهای تنش زا و اترس زا

مصرف غذاهای تنش‌زا و استرس‌زا را از برنامه غذایی خود در دوران قاعدگی پاک کرده و بجای آن از غذاهای سالمی که موجب سلامت روحی شما می شود استفاده نمایید و همچنین توصیه می‌شود که در این دوران دمنوش‌ها را جدی گرفته و از آن‌ها غافل نشوید.


نه به دخانیات و الکل

مصرف دخانیات و الکل را در دوره قاعدگی از تغذیه بانوان کنار گذاشته و از مصرف هرگونه نوشیدنی الکلی جداً خودداری نمایید.
مصرف سبزیجات و میوه‌ها را در دوران قاعدگی در برنامه غذایی خود قرار داده و از آن‌ها غافل نشوید همچنین توجه داشته باشید که با مصرف حبوبات و سبزیجات از ابتلای خود به کم خونی خود خودداری نمایید.
یک برنامه غذایی مناسب و متناسب می تواند نقش و تاثیر بسیار زیادی در سلامت روحی و جسمی شما داشته باشد و از ابتلای شما به بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری کند.


نتیجه‌گیری

تغذیه نقش و تاثیر بسیار زیادی در سلامت روحی و روانی فرد دارند و فرد برای دستیابی به سلامت جسمی و روحی نیازمند برخورداری از تغذیه سالم و مناسب می باشد. همان گونه که تغذیه سالم و مناسب میتواند نقش و تاثیر بسیار زیادی در سلامتی فرد داشته باشد

تغذیه نامناسب نیز می‌تواند موجب ابتلای فرد به بسیاری از بیماری‌ها شود. در این مطلب ما سعی داشتیم که نکات بسیار مهمی در مورد تغذیه‌ بانوان را به شما ارائه دهیم.


در انتها امیدواریم که از مطلب «۱۶ نکته درباره‌ی تغذیه بانوان» خوشتان آمده باشد و نکات خوبی را از آن آموخته باشید. برای مشاهده‌ی سایر مطالب می‌توانید به سامانه جامع سلامت و بهداشت هوران مراجعه کنید.


۱۹ , مهر ۱۳۹۹
یکدوسهچهارپنج
Loading...
در حال حاضر شما در وب سایت عضو نیستید