۴ مولکول که با اثرات پیری مقابله می‌کنند-هوران

۴ مولکول که با اثرات پیری مقابله می‌کنند

پژوهشگران اسپانیایی سعی دارند با کمک مولکول‌های خاصی، به مقابله با بیماری‌های مزمن کلیوی و پیامدهای ناشی از پیری بپردازند. در ادامه این مقاله از بخش سلامت و زیبایی هوران همراه ما باشید.

 

4 مولکول که با اثرات پیری مقابله می‌کنند


مقابله با پیری

به گزارش هورآن، پژوهشگران اسپانیایی موفق شده‌اند بودجه “شورای تحقیقات اروپا”(ERC) را برای پژوهش خود در مورد پیری دریافت کنند. این بودجه که مبلغ آن ۱۵۰ هزار یورو است، به پژوهش‌هایی اختصاص می‌یابد که برای جامعه مزایایی دارند.

هدف این پژوهش، ارائه داروهایی برای درمان “بیماری‌های فیبروتیک”(fibrotic diseases) مانند “فیبروز ریوی ایدیوپاتیک”(IPF) و بیماری‌های مزمن کلیوی است. پژوهشگران برای این کار، بر سلول‌های پیر تمرکز کردند. این سلول‌ها تحت تاثیر آسیب یا استرس، به طور دائم از چرخه سلولی خارج می‌شوند و به التهاب دائم و بروز بیماری‌های مرتبط با افزایش سن و پیری می‌انجامند.

4 مولکول که با اثرات پیری مقابله می‌کنند


سلول‌های پیر، اثرات درمانی خود را در موش‌های مبتلا به فیبروز ریوی ایدیوپاتیک و بیماری‌های مزمن کلیوی نشان داده‌اند. پژوهشگران سعی دارند تا برنامه‌ای را برای کشف مولکول‌های موسوم به “سنولیتیک‌ها”(senolytics) ارائه دهند که موجب مرگ سلول‌های پیر می‌شوند.

“مانوئل سرانو”(Manuel Serrano)، پژوهشگر “موسسه تحقیقات و مطالعات کاتالونیا”(ICREA) و سرپرست این پروژه گفت: سلول‌های پیر، سلول‌های آسیب دیده‌ای هستند که در اندام‌ها باقی می‌مانند و به تخریب بافت‌ها و اندام‌ها منجر می‌شوند. سنولیتیک‌ها به ما امکان می‌دهند که این سلول‌ها را در صورت عدم توانایی سیستم ایمنی حذف کنیم و به پیشگیری از بروز بیماری‌های مرتبط با افزایش سن بپردازیم.


پیری

در واقع، سنولیتیک‌ها به گزینه‌ای امیدوارکننده برای مقابله با بیماری‌های ناشی از پیری تبدیل شده‌اند.

“مارتا کواتکوا”(Marta Kovatcheva)، از پژوهشگران این پروژه گفت: این پژوهش، نمونه خوبی از پژوهش‌های بنیادین است که می‌توانند راه‌ را برای بررسی‌های بالینی هموار کنند. این پژوهش به ما امکان می‌دهد تا از عهده حل کردن برخی از نگرانی‌های جامعه برآییم.

منبع:  ایسنا و به نقل از ساینمگ


15 , مرداد 1399
در حال حاضر شما در وب سایت عضو نیستید