تبعات احتمالی لاغری شدید ۳۰ کیلویی سلن‌دیون و اَدِل! | هورآن

تبعات احتمالی لاغری شدید سلن‌دیون و اَدِل!

در پی انتشار عکس‌های لاغری شدید ادل و سلن‌دیون که در مدت زمان کوتاهی رخ داده است، تصمیم گرفتیم در این مطلب شمارا با خطرات احتمالی لاغری در مدت زمان کوتاه آشنا کنیم. در ادامه این مقاله از بخش کاهش وزن همراه ما باشید.

لاغری


در جامعه امروزی مردم دوست دارند همه چیز را سریع و به ساده‌ترین شکل ممکن به دست بیاورند. کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. ما می‌خواهیم کاهش وزنمان سریع باشد و بسیاری از برنامه‌های غذایی و دارو‌های لاغری ادعا می‌کنند می‌توانند خیلی سریع باعث کاهش وزن مان شوند.

با این حال کاهش وزن سریع همیشه بهترین روش نیست. می‌توانید با دنبال کردن یک برنامه غذایی بسیار کم کالری طی چند هفته مرتب وزن کم کنید، اما بعد از اینکه به حالت عادی بازگشتید احتمال این وجود دارد که وزن کاهش یافته را دوباره باز گردانید چه بسا بیشتر.

تغییر شدید غذای دریافتی می‌تواند باعث عوارضی برای گوارش شود و کاهش وزن سریع می‌تواند خطر سنگ کیسه صفرا را افزایش دهد.

برنامه غذایی بسیار کم کالری روزانه ۸۰۰ کالری یا کمتر غذا در خود دارد و می‌تواند هفته‌ای ۱.۵ تا ۲.۵ کیلوگرم از وزن بکاهد. یک برنامه غذایی کم کالری حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری در روز دارد. دنبال کردن یک برنامه غذایی کم کالری نیز می‌تواند باعث کاهش وزن شود و تقریبا از یک برنامه بسیار کم کالری مناسب‌تر است.


۱. چیزی بیشتر از چربی بدنی می‌سوزانید

از عوارض جانبی کاهش وزن سریع این است که علاوه بر چربی بدنی چیز‌های دیگری نیز می‌سوزانید. هدف کاهش وزن سالم این است که چربی‌های بدن را از بین ببرد و عضلات را نگه دارد.

با این حال در چند روز ابتدایی کاهش وزن شدید، آنچه از دست می‌رود ترکیبی است از وزن آب بدن، بافت عضلانی و چربی بدن. به صورت کلی شما باید جلوی از دست رفتن بافت عضلانی را بگیرید. تثبیت بافت عضلانی کمک می‌کند سوخت و ساز بالا بماند.

بشتر ببینید
 آیا بستن کمربند لاغری برای لاغر شدن خوب است؟ 4 دلیل اصلی

گفته می‌شود تراکم مواد معدنی استخوان نیز ممکن است با کاهش وزن سریع کاهش بیابد. این یعنی در خطر پوکی استخوان قرار می‌گیرید. کاهش وزن سریع در چند هفته ابتدایی بیشتر برنامه‌های غذایی شایع است. با این حال کاهش وزن باید به صورت نرمال نیم تا یک کیلوگرم در هفته باشد. اعداد بالاتر از این مطمئناً چیزی بیشتر از چربی را شامل می‌شوند.


۲. تغییر در گوارش (یبوست یا اسهال)

دنبال کردن یک برنامه غذایی بسیار کم کالری و حتی کم کالری می‌تواند به شدت جریان گوارشتان را تغییر دهد. با کاهش وزن و لاغری شدید، ممکن است یبوست یا اسهال را تجربه کنید، چون سرعت گوارش تغییر می‌کند که تا حدودی به نوع غذایی که می‌خورید بستگی دارد.

برای مثال اگر برنامه کم کالری را دنبال کنید و مصرف گوشت را افزایش دهید، ممکن است دچار یبوست شوید، چون به شکل چشمگیری مصرف فیبر را کاهش داده اید.

با این حال اگر به عنوان بخشی از برنامه غذایی مصرف میوه و سبزیجات را افزایش دهید، ممکن است سرعت فرآیند گوارش خود را افزایش دهید.

بعد از چند هفته سیستم گوارش می‌تواند به صورت کلی یا تا قسمتی خود را با تغییر در برنامه غذایی سازگار کند. اگر برای تسریع کاهش وزن و لاغری از خوردن مایعات پرهیز می‌کنید، ممکن است دچار کم آبی شوید و همین خطر یبوست را افزایش می‌دهد.

برای کاهش وزن و لاغری به هیچ وجه پرهیز از مصرف آب توصیه نمی‌شود. قطع استفاده از نوشیدنی‌های شیرین برای افزایش سلامت کلی بدن و کمک به کاهش وزن توصیه می‌شود. اما فراموش نکنید نوشیدن مایعات برای سلامت کلی بدن بسیار با اهمیت است.


۳. سردرد های ناشی از لاغری مزمن

سردرد یکی از عوارض شایع دنبال کردن برنامه‌های غذایی بسیار کم کالری و کم کالری است. دلیل سردرد‌ها این است که چنین برنامه غذایی ممکن است کربوهیدرات کمی داشته باشد و منجر به کمبود گلیکوژن در بدن ناشی از لاغری شود.

بشتر ببینید
با 2 ویژگی اصلی رژیم لاغری دوپامین آشنا شوید

وقتی چنین اتفاقی می‌افتد بدن بافت عضلانی را می‌شکند تا گلیکوژن ذخیره شده در آن‌ها را برای مغز ارسال کند. مغز تنها می‌تواند از گلیکوژن به عنوان سوخت استفاده کند. اگر ذخایرش دچار کمبود شوند بدن چربی‌های ذخیره شده می‌گیرد و تبدیلشان می‌کند به چیزی شبیه گلوکز که مغز بتواند از آن‌ها استفاده کند. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد ممکن است عوارضش سردرد باشد.

تبعات احتمالی لاغری شدید سلن‌دیون و اَدِل!


۴. خطر سنگ کیسه صفرا در اثر لاغری

بر اساس تحقیقات حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد افرادی که کاهش وزن شدید را تجربه کرده اند ممکن است دچار سنگ کیسه صفرا شوند. کیسه صفرا حاوی صفرایی است که کبد می‌سازد.

کیسه صفرا می‌تواند صفرا را در روده کوچک آزاد کند تا مولکول‌های چربی در آنجا را بشکند. کاهش وزن سریع می‌تواند خطر شکل گیری سنگ‌های کوچک در کیسه صفرا را افزایش دهد. این سنگ‌ها می‌توانند نهایتا منجر به گرفتگی شوند که برای درمانش مجبور به برداشتن کیسه صفرا با جراحی می‌شوید. اگر مقدار زیادی وزن کم کرده اید و یا می‌خواهید سریع وزن کم کنید، باید حتما با پزشک خود صحبت کنید و زیر نظر او پیش بروید.


۵. ممکن است وزن کم شده دوباره باز گردد و لاغری دائمی نباشد

تحقیقات نشان داده حدود ۲۰ درصد افراد دچار اضافه وزن که برنامه‌ای بلند مدت برای کاهش وزن را رعایت کرده اند حداقل تا یک سال وزن کم شده را ثابت نگه داشته اند.

البته لاغری سریع عوارض دیگری مانند شلی پوست، بد هیکلی و… را به‌همراه دارد.


افراد موفق چگونه وزن خود را پایین نگه داشته اند؟

یک راه مشخص برای کاهش وزن موفق وجود ندارد. اما برای کاهش وزن موفق باید دو چیز را حتما رعایت کرد، اول اینکه باید پیگیر برنامه غذایی خود باشید و بی وقفه ادامه اش دهید و دوم اینکه ورزش را حتما باید وارد برنامه کنید وسعی نکنید در مدت زمان کوتاه وزن زیادی را از دست بدهید.

بشتر ببینید
5 خوردنی ممنوع قبل از خوابیدن!

مشکل کاهش وزن سریع این است که در بلند مدت دوامی ندارد و نمی‌تواند کمک زیادی به سلامت کلی بدن کند. برای مثال دنبال کردن برنامه‌ای که روزانه تنها ۸۰۰ کالری دارد کمک خواهد کرد سریع وزن کم کنید، اما سرعت سوخت و ساز بدنتان را نیز کم می‌کند. بعد از اینکه چنین الگوی غذایی را کنار می‌گذارید، سوخت وسازتان کند شده و بیشتر در خطر افزایش وزن قرار می‌گیرید.

تبعات احتمالی لاغری شدید سلن‌دیون و اَدِل!


چه زمانی کاهش وزن سریع اشکالی ندارد؟

در بعضی مواقع دنبال کردن یک برنامه غذایی بسیار کم کالری توصیه می‌شود و آن زمانی است که زیر نظر متخصص تغذیه این کار را بکنید و ورزش مداوم را در برنامه خودتان قرار دهید. کاهش وزن سریع برای کسی که بسیار چاق است و به دلیل مشکلات سلامت باید وزن کم کند توصیه می‌شود.

یک برنامه غذایی بسیار کم کالری زیر نظر متخصص تنها برای مدت زمان کوتاه تجویز می‌شود و همانطور که گفتیم تنها برای کمک به سالمتر شدن فرد است.

افرادی که پزشک برایشان چنین برنامه‌ای را تجویز می‌کند دچار مشکلاتی مانند دیابت، کلسترول بالا، فشار خون و دیگر بیماری‌های خطرناک هستند. تنها در چنین موارد خاصی کاهش وزن سریع توصیه می‌شود.

برگرفته از مجله دکتر کرمانی

در انتها امیدواریم که از مطلب «کووید۱۹ با سلامت روان چه می‌کند؟» خوشتان آمده باشد و نکات خوبی را از آن آموخته باشید. برای مشاهده‌ی سایر مطالب می‌توانید به سامانه جامع سلامت و بهداشت هوران مراجعه کنید.


۱۴ , شهریور ۱۳۹۹
یکدوسهچهارپنج
Loading...
در حال حاضر شما در وب سایت عضو نیستید