طریقه‌ رعایت بهداشت دست «ویژه دوران ویروس کووید-۱۹» | هوران

طریقه‌ی رعایت بهداشت دست «ویژه دوران کرونا»

داشتن دست های تمیز و بهداشتی یکی از اصلی ترین فاکتورهای سلامتی محسوب می‌شود. به خصوص در دوران کرونا! دستان تمیز اغلب در خط مقدم مبارزه با بیماری ها و عفونت ها قرار میگیرد. رعایت صحیح بهداشت دست، مهارت اساسی برای کارکنان حرفه ها و مشاغلی است، که در محیط مراقبتِ سلامت و سرویس های غذایی کار میکنند و یا بطور کلی برای هر شخصی است که می‌خواهد زندگی سالم و ایمنی داشته باشد. به طور کلی بهداشت دست را باید بسیار جدی گرفت.

طریقه‌ی رعایت بهداشت دست «ویژه دوران کرونا»


روش اول: رعایت بهداشت دست از طریق شستن دستها با آب و صابون

۱.دست های خود را خیس کنید: برای رعایت بهداشت دست از طریق شستن ابتدا دو دست خود را با قرار دادن مقابل آب جاری خیس کنید. آب ولرم و آب داغ بهترین است ولی آب سرد هم مورد قبول است.

۲.کف اضافه کنید:مقدار کافی از صابون(و یا مایع دست شویی) در کف دست بریزید. مایع دست شویی مورد ترجیح است چرا که بهداشت دست را بیشتر تضمین می‌کند.

۳.کف دستان را به یکدیگر بمالید:مایع در سراسر  کف دستان خود به هم بمالید. مطمئن شوید قسمت کف دستانتان به قدر کافی از مایع کف کرده پوشیده شده است.

۴.کف دست راست خود را بر روی دست چپ قرار دهید و بمالید: این عمل را، با قرار دادن دست چپ بر روی دست راست خود، تکرار کنید.این عمل باعث پخش مواد شوینده بر پشت هر دو دستان میشود. مطمئن شوید این ناحیه به خوبی از کف پوشیده شود تا خیالتان از بابت بهداشت دست راحت باشد.

۵.انگشتان هر دو دست را از هم بگذرانید.کف را لا به لای انگشتان پخش کنید.انگشتان خود را جلو و عقب کنید تا مطمئن شوید کف به همه ی قسمت های بین انگشتان رسیده است.

۶.پشت انگشتان خود را با کف دست بگیرید.انگشتان دست خود را با کف دست قفل کنید.با این کار مطمئن میشود که مواد شوینده به پشتی ترین قسمت انگشتانتان برده شده است.

۷.از مالش چرخشی برای هر یک از انگشتان استفاده کنید:مالش چرخشی به تنهایی یعنی مالش به صورت حرکت دایره ای.از کف یکی از دستانتان، برای شستن انگشت شست دست مخالف، به صورت مالش چرخشی، استفاده کنید.این کار را برای دست دیگر تکرار نمائید.

۸.یکباردیگر از مالش چرخشی برای پاکسازی کف هر یک از دستانتان استفاده کنید:انگشتان یکی از دستانتان را با هم بگیرید.از این انگشتان برای شستن دست دیگر به صورت مالش چرخشی استفاده کنید.این کار را برای دست دیگر تکرار نمائید.

بشتر ببینید
چگونه باروری را در مردان را افزایش دهیم؟ 3 روش اصلی

۹.مچ های خود را تمیز کنید:از یک دست برای شستن مچ دست دیگر به صورت مالش چرخشی استفاده کنید.این کار را برای دست دیگر تکرار نمائید.

۱۰.آبکشی:دستان خود را زیر آب جاری قرار دهید.هر گونه اثر کف را پاک کنید.همچنین استفاده از آب ولرم توصیه میشود اما آب سرد نیز مورد قبول است.

۱۱.دست های خود را کاملا خشک کنید.از دستمال توالت بهداشتی استفاده کنید. دستان خود را کاملا از رطوبت پاک کنید و دستمال های استفاده شده را نیز دور بیاندازید تا بهداشت دست خودتان را به طور کامل رعایت کرده باشید.

طریقه‌ی رعایت بهداشت دست «ویژه دوران کرونا»


روش دوم: تمیز کردن دست ها با الکل برای اطمینان از بهداشت دست

۱.الکل(و یا مایع ضدعفونی دست) را در کف دستان خود بریزید:مقدار کافی مایع ضد عفونی(و یا الکل) به اندازه پوشش هر دو دست استفاده کنید.

این روش تنها باید در صورتی استفاده شود که لکه و کثیفی روی دست دیده نشود و یا اگر به آب و صابون دسترسی داشته باشید، استفاده از این روش لازم نیست. این روش در صورت وجود زخم باز روی دستان نباید انجام شود.

۲.دو دست خود را به هم بمالید: محلول را روی کف هر دو دست خود پخش کنید. مطمئن شوید این ناحیه بطور کلی از الکل آغشته گردد تا بهداشت دست شما تضمین شود.

۳.کف دست راست خود را بر روی پشت دست چپ خود قرار دهید و بمالید:این عمل را، با قرار دادن دست چپ بر روی دست راست خود، تکرار کنید. این عمل باعث پخش مواد محلول بر پشت هر دو دستان میشود.مطمئن شوید این ناحیه به خوبی از الکل پوشیده شود.

  1. انگشتان هر دو دست را از هم بگذرانید.مایع ضد عفونی را لا به لای انگشتان پخش کنید.انگشتان خود را جلو و عقب کنید تا مطمئن شوید محلول به همه ی قسمت های بین انگشتان رسیده و نکات بهداشت دست های شما رعایت شده است.
  2. پشت انگشتان خود را با کف دست بگیرید. انگشتان دست خود را با کف دست قفل کنید. با این کار مطمئن میشوید که مواد ضدعفونی به پشتی ترین قسمت انگشتانتان برده شده است.

۶. از مالش چرخشی برای هر یک از انگشتان استفاده کنید:مالش چرخشی به تنهایی یعنی مالش به صورت حرکت دایره ای.از کف یکی از دستانتان، برای پاکسازی انگشت شست دست مخالف، به صورت مالش چرخشی، استفاده کنید.این کار را برای دست دیگر تکرار نمائید.

  1. یکباردیگر از مالش چرخشی برای پخش محلول بر کف هر یک از دستانتان استفاده کنید:انگشتان یکی از دستانتان را با هم بگیرید.از این انگشتان برای پخش کردن الکل در سراسر کف دست دیگر به صورت مالش چرخشی استفاده کنید.این کار را برای دست دیگر تکرار نمائید.
  2. مچ های خود را تمیز کنید: از یک دست برای مالیدن محلول بر مچ دست دیگر به صورت مالش چرخشی استفاده کنید. این کار را برای دست دیگر تکرار نمائید. توجه به مچ ها برای بهداشت دست ضروری است.
بشتر ببینید
چگونه رژیم سالمی داشته باشیم ؟ 12 نکته اساسی

۹.اجازه دهید دستانتان خشک شود:برای این کار احتیاجی به حوله نیست.کافی ست لحظاتی صبر کنید.بعد از خشک شدن، دستان شما تمیز شده است.

بهداشت دست


 روش سوم: پوشیدن دستکش

۱. دستان خود را بشوئید: دستان خود را با آب و مایع بشوئید. مطمئن شوید تمامی قسمت دستان و مچ ها تمیز شده اند. سپس با استفاده از یک دستمال، دستان خود را کاملا خشک نمائید.

۲. هر گونه جای زخم و جراحت را بپوشانید:هر قسمت از پوست که آسیب دیده باید محافظت شود.با استفاده از چسب زخم تمامی آسیب ها و زخم های پوست را بپوشانید حتی کوچک ترین زخم ها را.

۳. هر گونه زیور آلات را کنار بگذارید:هر گونه انگشتر و دستبند را از دستان خود در آورید و درجایی ایمن قرار دهید.زیورآلات(حتی جواهرات پلاستیکی) به راحتی به دستکش آسیب میزنند.

۴. مطمئن شوید ناخن هایتان کوتاه است: برای لحظه ای به ناخن های انگشتان دست خود نگاه کنید. برای رعایت بهداشت دست آنها باید کوتاه نگه داشته شوند. در صورتی که ناخن ها بلند باشند، زمانی را برای کوتاه کردن و نظافت آن ها بگذارید.

۵. دستکش را چک کنید: به هر کدام از دستکش ها با دقت نگاه کنید.مطمئن شوید هر یک از دستکش ها خالی از هر گونه پارگی و لکه باشد. اگر در هر یک از دستکش ها متوجه مشکلی شدید،آن ها را دور بیاندازید و از دستکش جدید استفاده کنید.

۶. دستکش را روی دستان تمیز خود بپوشید: با دقت دستان خود را داخل دستکش نمائید. مطمئن شوید هر یک از انگشتان در جای خود به خوبی چفت شده است. دستکش ها باید به خوبی اندازه گردد، اما نباید بیش از اندازه تنگ باشد.

۷. دستکش ها را با دقت بیرون بیاورید و دور بیاندازید: زمانی که استفاده شما  از دستکش ها تمام شد، هر یک از آن ها را بطور پیوسته از قسمت باز مچ دست بیرون آورید.دستکش استفاده شده را بلافاصله در سطل زباله بیاندازید.

بشتر ببینید
با یوگا کرونا را مهار کنید

۸. دستان خود را بعد از بیرون آوردن دستکش کاملا  بشوئید: دستان خود را با آب و صابون بشوئید.همچنین مطمئن شوید تمامی قسمت های دست کاملا تمیز شده است.دستان خود را با دستمال خشک نمائید.

طریقه‌ی رعایت بهداشت دست «ویژه دوران کرونا»


روش چهارم: رعایت بهداشت دست به صورت متناوب

۱.دستان خود را قبل از آماده کردن و خوردن غذا بشوئید: هر زمان که شما با غذا کار میکنید،باید اندکی مکث نمائید و از بابت بهداشت دست خودتان مطمئن شوید. این نکته درباره زمانی که برای دیگران غذا درست میکنید و چه زمانی که مشغول آماده کردن یک میان وعده برای خود هستید، صدق میکند.

۲.دستان خود را قبل از پانسمان زخم ها،استفاده از داروها و زمان مراقبت از بیماران بشوئید:زمانی که شما زخم و یا بیماری را درمان میکنید،شما به دقت و مراقبت ویژه ای نیاز دارید تا باعث انتشار باکتری نشوید. قبل از برخورد با زخم و بیماری با دستانتان ، آن ها را بشوئید.

۳.دستان خود را بعد از دست زدن به مواد غذایی،علی الخصوص مرغ و گوشت خام بشوئید: گوشت و مرغ خام منبع عظیمی از باکتری هایی نظیر “اشریشیا کلی” و “سالمونلا” میباشد.همیشه دستان خود را بعد از آماده کردن غذا و دست زدن به مواد غذایی بشوئید.

۴.دستان خود را بعد از استفاده از سرویس بهداشتی و عوض کردن قنداق بچه بشوئید: همانند گوشت خام، فضولات انسانی میتواند باکتری های فراوانی مثل “اشریشیا کلی” داشته باشد. دستان خود را بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، عوض کردن پوشک بچه و حتی بعد از نظافت کردن دستشویی بشوئید.

۵.دستان خود را بعد از تماس با هر شی ئی که ممکن است آلوده باشد بشوئید: این مورد میتواند شامل فضولات، زباله ی منزل، مواد شوینده ی و کود های باغچه باشد. زباله میتواند شامل انواع مختلفی از باکتری ها مثل غذای فاسد و سایر چیزها باشد. مواد شوینده و کودها نیز میتواند خطر جدی برای بهداشت دست شما باشد. دستان خود بعد از هر چیز که فکر میکنید ممکن است خطرناک باشد بشوئید.


در انتها امیدواریم که از مطلب «طریقه‌ی رعایت بهداشت دستان» خوشتان آمده باشد و نکات خوبی را از آن آموخته باشید. برای مشاهده‌ی سایر مطالب می‌توانید به سامانه جامع سلامت و بهداشت هوران مراجعه کنید.


۶ , مهر ۱۳۹۹
یکدوسهچهارپنج
Loading...
در حال حاضر شما در وب سایت عضو نیستید